„Wielki Atlas Ryb Akwariowych” Paweł Zarzyński Joanna Zarzyńska

 

"Wielki Atlas Ryb Akwariowych" Paweł Zarzyński Joanna Zarzyńska
Wydawnictwo Pro Creo
Warszawa 2015
392 strony

 

Opis książki

Długo wyczekiwany, przepięknie ilustrowany Atlas Ryb Akwariowych autorstwa Joanny i Pawła Zarzyńskich.
To kompendium wiedzy o rybach dla każdego akwarysty i nie tylko!

392 strony w formacie 23,6×32,6 cm. Ponad 1000 gatunków i odmian ryb z 25 rzędów i 110 rodzin. Ponad 1400 kolorowych fotografii. Takiej publikacji nie było na polskim rynku.

Kup teraz dostępna na www.procreo.pl.
Pobierz i przeczytaj wybrane strony za darmo!

Dodane przez: Piotr Łuczka

 

Recenzja Akwariat.pl:

Wielki Atlas Ryb Akwariowych AQUAEL

Długo oczekiwany, bo zapowiadany w ubiegłym roku, Wielki Atlas Ryb Akwariowych trafia w końcu do rąk polskich akwarystów. Tę niezwykłą publikację przygotowała firma Aquael z okazji obchodów 30-lecia działalności. Niezwykłą, bowiem jest to atlas ryb akwariowych, jakiego dotąd nie było na polskim rynku księgarskim. Autorzy, Joanna i Paweł Zarzyńscy są gwarancją wysokiego poziomu merytorycznego atlasu. Od 30 lat związani z akwarystyką, na swoim koncie mają wiele wspólnych książek i dziesiątki artykułów o tematyce akwarystycznej.
Dotychczas polski akwarysta, gdy potrzebował albumu, który w przekrojowy sposób przedstawi mnogość gatunków ryb akwariowych i całe spektrum ich odmian barwnych, miał do dyspozycji zaledwie kilka książek wydanych jeszcze w poprzednim stuleciu. Jedną z nich był Atlas ryb akwariowych (W. Kahl, B. Kahl, D. Vogt), chyba najlepszy, z jakim się spotkałem do chwili wydania Atlasu Aquaela, który prócz niezłych zdjęć, posiadał krótkie opisy przedstawianych gatunków ryb. Była to jednak pozycja, która nie mogła pretendować do miana akwarystycznej biblii, bowiem liczba przestawionych ryb, lakoniczność niektórych opisów sprawiały, że było to opracowanie niepełne.
Inną propozycją dla dociekliwego akwarysty było bardzo obszerne wydanie Atlasu słodkowodnych ryb akwariowych Herberta R. Axelroda. Była to jednak praca pod wieloma względami niekompletna, składająca się prawie wyłącznie z fotografii, oznaczonych jedynie łacińskimi nazwami ryb i piktogramami określającymi podstawowe wymagania danego gatunku. Atlas ryb dr. Axelroda mógł być jedynie uzupełnieniem dla typowych podręczników akwarystyki. Pomocny głównie podczas identyfikacji ryb, był mało przydatny w codziennej, amatorskiej pielęgnacji i hodowli ryb.
W porównaniu z atlasem Axelroda, nowa pozycja książkowa Joanny i Pawła Zarzyńskich ma jedną zasadniczą przewagę: jest to nie tylko album ze zdjęciami, książka do oglądania, ale również do czytania. Prawa strona każdej rozkładówki ilustruje omawiane ryby, natomiast lewa zawiera rozbudowane opisy każdego z ponad tysiąca omawianych gatunków ryb akwariowych.
A skoro mówimy o fotografiach, muszę podkreślić, że pomimo mniejszej ilości, w stosunku do atlasu Axelroda, stoją one na wyższym poziomie, ich jakość jest bardziej wyrównana. Jest to zasługa najlepszych polskich fotografów akwarystycznych, m. in. Darka Firleja, Jacka Klonowicza, Andrzeja Kociołkowskiego, Romana Kujawy, Magdaleny Kwolek-Mirek, Piotra Łuczki, Andrzeja Zabawskiego i Huberta Zientka. Poza tym, co tu dużo mówić, bardziej zaawansowana technika drukarska i lepszy papier sprawiły, że zdjęcia są po prostu piękniejsze.
Praca, jaką wykonali Autorzy jest imponująca: ponad tysiąc gatunków i odmian ryb akwariowych z ponad stu rodzin przyporządkowanych do 25 rzędów, zostało zilustrowanych na 1400 naprawdę świetnych fotografiach. Pod nazwą umieszczono piktogramy, które w skrótowy sposób informują o poziomie trudności w pielęgnacji opisywanej ryby, maksymalnej osiąganej długości, sugerowanej minimalnej wielkości zbiornika, zakresie temperatur, twardości ogólnej i odczynu pH wody zalecanych do pielęgnacji danego gatunku ryb. Podano również status danego gatunku w Czerwonej Księdze Zwierząt. Opis każdego gatunku obejmuje takie elementy jak pochodzenie geograficzne, preferowany wystrój i wyposażenie techniczne zbiornika, charakterystykę gatunku pod względem stosunku do ewentualnych współmieszkańców akwarium, krótki opis wyglądu ryby ze szczególnym uwzględnieniem dymorfizmu płciowego, odmian i form barwnych, porady odnośnie rodzaju przyjmowanego pokarmu, informacje na temat przebiegu tarła i wskazówki, w jaki sposób rozmnożyć dany gatunek w akwarium. Wiele opisów uzupełniono o dodatkowe informacje na temat szczególnych cech danego gatunku, np. stanowiących potencjalne zagrożenie dla akwarysty. Wspomniano także o odkryciach wielu gatunków ryb i początkach ich kariery w akwarystyce. Z punktu widzenia polskiego czytelnika sporą zaletą są polskie nazwy ryb, oraz dwa indeksy na końcu atlasu: nazw w języku łacińskim oraz polskim.
Wielki Atlas Ryb Akwariowych wydany przez Aquael jest pracą monumentalną, oczekiwaną i bardzo potrzebną. Z pewnością będzie dobrze przyjęta przez polskich pasjonatów akwarystyki jako niezastąpiona pomoc przy wyborze nowych mieszkańców akwarium oraz w ich codziennej pielęgnacji.

Jarosław Kozikowski
Akwariat.pl

Opis fizyczny:
Objętość: 400 s.
Format: 245×340 mm
Oprawa twarda
1400 fotografii

 

 

 

 

Dodaj komentarz