„Nowoczesne akwarium. Trendy, style, rozwiązania” Paweł Zarzyński

 

"Nowoczesne akwarium. Trendy, style, rozwiązania" Paweł Zarzyński
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa, 2017
250 stron

 

Recenzja Akwariat.pl:

W końcu doczekałem się książki, która nadąża za współczesnymi trendami w akwarystyce. Nareszcie znalazł się autor, który dostrzegł, że szeroko rozumiana akwarystyka nie jest monolitem i dzieli się obecnie na wiele nurtów i specjalizacji.

Dr Paweł Zarzyński jest osobą od wielu lat związaną zarówno zawodowo jak i hobbystycznie z akwarystyką. Pracował w sklepach i hurtowniach akwarystycznych, organizował wystawy i konkursy akwarystyczne, prowadził zajęcia fakultatywne z zakresu akwarystyki dla studentów, napisał kilkadziesiąt książek i łącznie ok. 2300 publikacji ukazujących się w ponad 70 periodykach naukowych, popularyzatorskich i prasie codziennej. Był redaktorem naczelnym "Magazynu Akwarium", dwumiesięcznika "Akwarium" i miesięcznika "Zeszyty Akwarystyczne".  Nic więc dziwnego, że pod względem merytorycznym książka jest na wysokim poziomie – autor po prostu wie o czym pisze.

Wyróżnia się również poziom edytorski książki, jakość papieru, twarda oprawa. Być może przyczynił się do tego sponsor wydania – firma Aquael i jej właściciele: Bogumiła i Janusz Jankiewiczowie.

Ale od początku. Jak na poważne kompendium przystało, książkę otwiera dział "Akwarystyka dawniej i dziś", poświęcony początkom akwarystyki na świecie, w Europie i w Polsce. Wspomniano tu również o współczesnym stanie polskiego ruchu akwarystycznego.

W kolejnym rozdziale autor porównuje zalety posiadania akwarium w stosunku do zalet posiadania innych domowych pupili, takich jak pies, kot czy królik. Przytoczę tylko hasłowo niektóre argumenty:

·         ryb nie trzeba wyprowadzać na spacer;
·         ryby nie hałasują i nie niszczą mebli;
·         akwarium można zostawić bez opieki nawet na dwa tygodnie;
·         akwarium nie powoduje alergii;
·         akwarium nawilża powietrze i poprawia mikroklimat pomieszczenia;
·         akwarium uspokaja, zapewnia relaks i wyciszenie, ma dobroczynny wpływ na pracę serca, zapobiega depresjom;
·         opieka nad akwarium ułatwia dzieciom naukę i rozwija chęć poznawania świata.

W dalszej części książki autor w bardzo nowatorski i przemyślany sposób przedstawia konkretne style, które ukształtowały się we współczesnej akwarystyce.  Jeszcze nie tak dawno "akwarium" oznaczało szklany zbiornik z wodą, wsypanym na dno żwirkiem i powtykanymi gdzieniegdzie kępkami nurzańca, wśród których pływały ryby (koniecznie mix gatunków po jednej, dwie sztuki każdy). Paweł Zarzyński przekonuje, że dzisiejsza akwarystyka niejedno ma imię. Są więc, polecane dla początkujących, łatwe w pielęgnacji akwaria ogólne. Kolejnym krokiem i wyzwaniem dla bardziej doświadczonego akwarysty są akwaria roślinne, tzw holenderskie. Dzielą się one na akwaria high-tech, które wymagają znacznego wsparcia technicznego, oraz akwaria low-tech, w których rezygnuje się ze sztucznego nawożenia i redukuje wyposażenie techniczne do minimum. Są także akwaria naturalne, inspirowane scenerią nadwodnych krajobrazów. Koncepcja akwarystyki naturalnej, stworzona przez Takashiego Amano wypracowała kilka podstawowych stylów: ryuboku, mizube, iwagumi oraz ragwork. Są wreszcie akwaria biotopowe, które wiernie odtwarzają wycinek natury konkretnego miejsca na świecie, np. jeziora Malawi albo czarne wody rzek Amazonii. Odrębnym trendem w akwarystyce jest nanoakwarystyka, oraz coraz modniejsze wabi kusa. Jest w końcu jedna z najmodniejszych odmian akwarystyki – akwarystyka morska. Akwarium ze słoną wodą, stanowiące skrawek rafy koralowej, pomimo tego, że wymaga fachowej wiedzy i sporych nakładów finansowych, z roku na rok zyskuje coraz większe grono entuzjastów.

Podczas opisu każdego z akwarystycznych stylów dość szczegółowo omówiono kwestie techniczne, dekoracje, jak również obsadę roślinną i zwierzęcą. W wielu miejscach książki znajduje się fotograficzny tutorial, który krok po kroku przedstawia sposób tworzenia akwarystycznej aranżacji. Bardzo interesująca jest kolejna nowość, jeśli chodzi o książki akwarystyczne: na końcu każdego rozdziału znajduje się wywiad ze specjalistą w dziedzinie, której dotyczy dany rozdział. A więc:

·         Waldemar Jastrzębski, nestor stołecznej akwarystyki, prezes Warszawskiego Zrzeszenia Akwarystów opowiada między innymi o tym, dlaczego warto mieć akwarium oraz czy akwarystyka pomaga w życiu.
·         Bartłomiej Lipczyński, znakomity polski aquascaper mówi o klasycznej akwarystyce roślinnej.
·         Marian Wojtaszek, długoletni akwarysta, właściciel firmy Aquakris, odpowiada na pytania na temat sposobu zakładania łatwego w pielęgnacji akwarium roślinnego low-tech.
·         Piotr Dymowski, najbardziej utytułowany polski aquascaper opowiada o akwarystyce naturalnej w stylu ryuboku.
·         Marcin Wnuk, znany aquascaper, założyciel salonu akwarystycznego peHa:68 opowiada o stylu mizube.
·         Paweł Mielniczek, właściciel portalu akwarium-dekoracyjne.pl opowiada o zakładaniu akwariów w stylu iwagumi.
·         Wojciech Sierakowski, znawca biotopu Malawi, opowiada o rybach z jeziora Malawi.
·         Anna Malinowska, znana jako Andooszka, propagatorka akwarystyki, opowiada o zbiornikach biotopowych czarnych wód.
·         Rafał Maciaszek, doświadczony hodowca krewetek karłowatych opowiada o tych skorupiakach i ich popularności wśród akwarystów.
·         Paweł Szewczak, jeden z najbardziej znanych polskich aquascaperów i bonsaistów, opowiada o sztuce wabi kusa.
·         Debora Długopolska, pasjonatka akwarium morskiego opowiada o hodowli koralowców.
·         Marcin Półgrabia , architekt, mówi o możliwościach wykorzystania akwarium w nowoczesnej architekturze wnętrz.

Spodziewać by się można tego, że autor, jako pracownik firmy Aquael rekomendować będzie sprzęt tej właśnie marki. Trzeba jednak przyznać, że fragmenty dotyczące filtrów, grzałek, oświetlenia i innych akcesoriów technicznych nie są zwykłymi tekstami reklamowymi, a omówione rozwiązania techniczne mają wymiar uniwersalny i odwołują się do konkretnych produktów Aquaela jedynie poprzez zdjęcia ilustrujące niektóre opisy.

Budujący jest również fakt, że działająca w branży akwarystycznej polska firma zdaje sobie sprawę z wagi promowania akwarystyki. Budowanie zaplecza merytorycznego przez wydawanie akwarystycznej literatury jest działaniem dalekosiężnym i w przyszłości przyniesie z pewnością korzyści również dla niej.

Podsumowując, książkę jak najbardziej polecam i rekomenduję. Po raz pierwszy znalazłem w książce akwarystycznej (a mam ich na półce kilkaset) zebrane i tak dokładnie omówione współczesne trendy akwarystyczne. Wiedza ta była dotychczas dostępna jedynie na forach internetowych i w aktualnych magazynach akwarystycznych. Będzie to jedna z najlepszych książek w moich zbiorach.

Jarosław Kozikowski
Akwariat.pl

 

 

Dodaj komentarz