Zeszyty Akwarystyczne nr 5/2012 (30)
Skorpenowate (Scorpaenidae) i Rogatnicowate (Balistidae)
Łukasz Kur, Paweł Zarzyński
W trzeciej części naszego mini-atlasu zwierząt morskich przedstawiamy ryby z rodzin skorpenowatych i rogatnicowatych. Mimo niewątpliwie oryginalnego wyglądu, pysznego ubarwienia i arcyciekawego zachowania, większość miłośników klasycznych akwariów rafowych omija je szerokim łukiem. Niebezzasadnie zresztą – ogromna większość gatunków należących do tych rodzin pędzi bowiem drapieżny tryb życia i może stanowić realne zagrożenie dla innych mieszkańców zbiornika, a w pierwszym rzędzie – dla wyjątkowo smakowitych krewetek i małych rybek. Co więcej, część z nich posiada gruczoły jadowe zawierające toksyczny również dla człowieka jad. Z drugiej jednak strony, przy umiejętnym dobraniu obsady akwarium (z niewielkimi wyrzeczeniami), zwierzęta te mogą stać się jego największą i do tego nieszablonową ozdobą. Co więcej, niektóre z prezentowanych ryb osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary i dobrze nadają się do małych akwariów rafowych, a nawet do tzw. „nanoakwariów” o pojemności zaledwie kilkudziesięciu litrów. W połączeniu z ich wyjątkowo oryginalnym wyglądem (patrz przedstawiciele rodzajów Taenianotus i Rhinopias) czyni to z nich wręcz idealnych mieszkańców coraz popularniejszych wśród polskich akwarystów miniaturowych zbiorników morskich.
Od Redakcji
Szanowni Czytelnicy „Zeszytów Akwarystycznych”! Począwszy od kwietnia 2012 r., na prośbę Wydawcy obejmuję tekę Redaktora Naczelnego tego periodyku. W związku z tym chciałbym zwrócić się do Państwa ze szczególnym apelem. Nasi stali Czytelnicy zapewne zauważyli, że spośród 12 ostatnich edycji ZA byłem autorem lub współautorem aż 7 z nich, w tym również i bieżącej. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla Państwa, ani dla mnie, niemniej, wynikała ona z twardej konieczności. Ku zdumieniu całej Redakcji okazało się bowiem, że niezmiernie trudno jest znaleźć autora chętnego do samodzielnego opracowania całego Zeszytu. Jest to dla mnie o tyleż niezrozumiałe, że zeszyt taki stanowi de facto pojedynczy duży artykuł o ściśle ukierunkowanym temacie. O ile nie mamy większych kłopotów z zapełnieniem różnorodnymi tekstami „Magazynu Akwarium” i „Akwarium”, o tyle ZA okazały się dla nas nadspodziewanie dużym wyzwaniem. W związku z tym chciałbym zwrócić się do wszystkich Czytelników o pomoc w redagowaniu kolejnych edycji tego periodyku. Wiem, że bardzo wielu z Państwa może pochwalić się sukcesami hodowlanymi oraz rozległą wiedzą z poszczególnych dziedzin akwarystyki. Gorąco zachęcam do przelewania tych doświadczeń na papier i dzielenia się nimi z innymi na łamach ZA. Jesteśmy otwarci zarówno na teksty o tematyce słodkowodnej, jak i morskiej. Co więcej, oferujemy pomoc w redagowaniu tekstu oraz – jeżeli zaistnieje takowa konieczność – w znalezieniu do niego materiału ilustracyjnego. Rzecz jasna, oferujemy również stosowne honorarium autorskie za nadesłane materiały.
Tych wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć swoje nazwisko na okładce któregoś z kolejnych Zeszytów Akwarystycznych bardzo proszę o kontakt ze mną i nadsyłanie propozycji tematów. Jestem przekonany, że dzięki Państwa pomocy wspólnie uda nam się tworzyć wartościowy periodyk łączący wysoki poziom merytoryczny z atrakcyjną szatą graficzną oraz ciekawą i urozmaiconą tematyką.
Zachęcam również do przeglądania archiwalnych wydań Zeszytów na ich odrębnej stronie www.zeszytyakwarystyczne.pl. Stworzono tam narzędzie do komunikacji z potencjalnymi autorami. W zakładce „Pomysły” można umieszczać zarówno próbki własnych opracowań, jak i propozycje tematów kolejnych wydań miesięcznika.
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny „Zeszytów Akwarystycznych”
pzarzynski@magazynakwarium.pl
Zeszyt możesz kupić TUTAJ