Magazyn Akwarium nr 5/2013 (129)

 

Magazyn Akwarium nr 5/2013 (129)

Spis treści:

  • Wojciech Sierakowski: Protomelas taeniolatus "Boadzulu Red"
  • Paweł Zarzyński: Ariopsis seemani niezwykły sum z oceanu
  • Konrad Mączka: Odczyn wody, cz. 1
  • dr Grzegorz Soszka: Symbioza organizmów morskich cz. 2: Koralowce i zooksantelle
  • Wojciech Tomanik: Projekt Amazonarium
  • Alek Bielski: Sledzik białostocki: Polszczyzna akwarystyczna

 

Pierwszą i najważniejszą informacją, jaką mogę się już podzielić z Czytelnikami jest to, że kolejne numery naszych akwarystycznych pism poprowadzi już dr Paweł Czapczyk. Naszego nowego Redaktora Naczelnego poznałam osobiście podczas poznańskich targów Aquazoo w 2011 roku. Od razu wiedziałam, że to ktoś wyjątkowy, posiadający dużą wiedzę i wrażliwość. Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych i ma przy tym duże doświadczenie w pracy redakcyjnej. Jest autorem licznych publikacji w dobrych czasopismach literackich, takich jak „Twórczość”, „Nowe Książki”, „Więź” i in., a także wielokrotnie wznawianej książki „Zwierzęta chronione w Polsce”. Ale dla nas najważniejsze są Jego pasje – akwarystyka i terrarystyka. Mam takie przeczucie, że poprowadzi pisma w kierunku takim, jakim podążał założyciel MA, Darek Firlej.

Mnie się udało poprowadzić pięć kolejnych wydań. Kiedyś również angażowałam się w sprawy redakcyjno-wydawnicze, ale wówczas było na rynku tylko MA. Dziś to już trzy akwarystyczne tytuły i naprawdę łatwo nie było. Z opóźnieniami wydawniczymi jednak nie dałam sobie rady… Trudność polegała głównie na tym, że każdy tekst poddawany był recenzji odrębnych specjalistów. W przeszłości opiekowałam się akwariami z różnymi zwierzętami (rybami, krewetkami, ślimakami)i towarzyszyłam Darkowi Firlejowi w Jego podróżach akwarystycznych, ale nie posiadam na tyle rozległej wiedzy, aby nazywać się akwarystką. Stąd konieczność sprawdzania tekstów przez innych. To bardzo wydłużało proces składania pism.

Kiedy tworzyliśmy ten numer, jedna rzecz nie dawała mi spokoju. Nie wywiązałam się z obietnicy danej jednemu z Czytelników, że opublikujemy materiał o tworzeniu dużego zbiornika. I znów z pomocą przyszedł mi Wojciech Tomanik. Od dawna przygotowywał swoją relację z wykonania projektu „Amazonarium” i właśnie zdążył ją ukończyć. Mam więc cudowne poczucie spełnienia, tak potrzebne każdemu człowiekowi.

Polecam okładkowy artykuł Wojciecha Sierakowskiego o Protomelas taeniolatus Boadzulu Red oraz, jak zwykle pięknie napisany, artykuł Pawła Zarzyńskiego o nietypowych sumach. Konrad Mączka tym razem wprowadzi nas w temat odczynu wody, a Grzegorz Soszka przybliży problem blaknięcia koralowców.

Na koniec – kolejny felieton Aleksandra Bielskiego. Wiem, że poprzedni spotkał się z bardzo różnymi recenzjami. To rubryka, którą zaplanowałam jako rodzaj krzywego zwierciadła, kontynuację rozpoczętej kiedyś dyskusji pod hasłem „Kim jest akwarysta?”. Tym razem nie zgadzam się z poglądami Autora, ale cenię je i jestem zdania, że, jeśli prowadzą do mądrej polemiki, w Magazynie powinny być przedstawiane.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie w czasie ostatnich miesięcy. Nie żegnam się jednak. Nadal będę zajmować się sprawami wydawniczymi i prowadzić prace korektorskie. Nadal jestem do Waszej dyspozycji.

Hania Stepnowska
Wydawca, p. o. Redaktora Naczelnego

 

Magazyn możesz kupić TUTAJ

Dodaj komentarz