Magazyn Akwarium 194

Magazyn Akwarium nr 4/2022 (194)

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

oto przed Wami 194, czyli sierpniowo-wrześniowy numer Magazynu Akwarium. Wciąż trwa lato, przed nami ciepłe i gęste sierpniowe wieczory, ale milowymi krokami zbliża się już, ba – niemal czeka za progiem, jesień. Czy będzie „złota polska”? Zobaczymy.

Tymczasem w bieżącym wydaniu mA przygotowaliśmy dla Was cały blok materiałów o rybach. Afrykę reprezentują Pseudotropheus interruptus (o tym pyszczaku pisze Wojciech Sierakowski) i Neolamprologus furcifer (w jego chów i hodowlę wprowadza Lechosław Łątka). Natomiast Papuę-Nową Gwineę w tym wydaniu symbolizuje głowaczyk barwny opisany przez dra Huberta Zientka. Teksty profesjonalnych hodowców dopełnia szczególnie ceniona przez niektórych czytelników Encyklopedia, której bohaterem został tym razem wężogłów cesarski.

Dwa kolejne artykuły dotyczą oczka wodnego: najpierw Albert Sobczak, w kolejnym odcinku swojego cyklu, uczy, jak je zakładać i jak o nie dbać. Potem zaś ja oprowadzam po Ogrodzie na Rozstajach, po jego uroczych stawkach i magicznych zbiornikach wodnych.

Do odwiedzenia zawsze fascynującego Akwarium Gdyńskiego, a zwłaszcza jego nowej krokodylarni, zapraszają Weronika Podlesińska i Grażyna Niedoszytko, z kolei na wypad do Kambodży, dokładnie zaś nad jezioro Tonle Sap, namawia nasz redakcyjny podróżnik Krzysztof Pająk.

Ci, którzy wakacje mają już za sobą lub w tym roku zdecydowali się po prostu nigdzie nie wyjeżdżać, mogą zapewne więcej czasu poświęcić podwodnym, nawodnym czy nadwodnym ogrodom. I by przypadkiem nie zapomnieli o królowej seledynowych kobierców – pistii rozetkowej – przygotowaliśmy materiał o tej cenionej zarówno przez akwarystów, jak i terrarystów roślinie pływającej.

Dobrego czasu oraz miłej i pożytecznej lektury!

Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

 

Spis treści

ARTYKUŁY

 

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Pseudotropheus interruptus – imponujący pyszczak z grupy Mbuna

 

OCZKO WODNE
Albert Sobczak
Oczko wodne – jak zacząć przygodę z nowym hobby? (cz. 3)

 

OCZKO WODNE
Paweł Czapczyk
Zielona oaza w Świętokrzyskiem

 

RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
Neolamprologus furcifer – życie „na opak” w strefie skalistej jeziora Tanganika i warunki hodowli w akwarium

 

ROŚLINY AKWARIOWE
Paweł Czapczyk
Pistia rozetkowa – aksamitny kosmopolita

 

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Głowaczyk barwny (Tateurndina ocellicauda) – uwagi hodowcy

 

TERRARYSTYKA
Grażyna Niedoszytko, Weronika Podlesińska
Paludarium dla krokodyla w Akwarium Gdyńskim

 

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
Jezioro Tonle Sap

 

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Produkty – nowości na rynku

 

Magazyn możesz kupić TUTAJ

Comments are closed.