Magazyn Akwarium 190

Magazyn Akwarium nr 6/2021 (190)

Drodzy i Kochani Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce 190. numer Magazynu Akwarium. Mamy szczerą nadzieję, że każda i każdy z Was znajdzie w tym wydaniu coś naprawdę wartościowego, kształcącego i inspirującego – i to przeznaczonego jakby tylko i wyłącznie dla siebie. A że jest w czym wybierać – świadczą o tym same tytuły działów i problematyka zawarta w poszczególnych artykułach.

A co konkretnie znajdziecie w zimowym wydaniu mA? Od szczegółowych informacji o rozrodzie płaszczek plamistych i zasadach chowu i hodowli wybranych gatunków gurami począwszy, poprzez wskazówki na temat zakładania akwariów w stylu naturalnym i biotopowym, a na praktycznej stronie techniki akwarystycznej spod znaku filtrów zewnętrznych i fotometru do profesjonalnego oznaczania parametrów wody skończywszy.

Silną i – by tak rzec – wielobarwną stroną bieżącego numeru mA jest terrarystyka. Zabieramy Was bowiem w podróż do tyleż tropikalnej, co magicznej strefy ministorczyków oraz gorąco zapraszamy do zanurzenia się w świat zdumiewających bezkręgowców, a przede wszystkim unikatowych i ginących w naturze płazów i gadów, które jednak żyją i rozmnażają się we wrocławskim zoo – naszym przewodnikiem po tajemnicach herpetofauny jest Marek Pastuszek, kierownik Terrarium Zoo Wrocław.

Oczywiście wszystkie podróże kształcą, zwłaszcza te przedsiębrane w świecie realnym. A dokąd najlepiej wybrać się, kiedy za oknem zimno i słota, kiedy zbliża się już milowymi krokami czas zimowych ferii? Tym razem polecamy Oceanarium Poema del Mal w Las Palmas.

Ci zaś, którzy są z wyboru bądź z musu zagorzałymi domatorami, mogą urządzić swoje lokum na podobieństwo świata przedstawionego w tekście „Dom pełen akwariów”.

Z kolei bliska nam troska o rodzime ekosystemy, o dobrostan królestw roślin i zwierząt, nakazuje upublicznić w tym wydaniu kolejną odsłonę cyklu o gatunkach inwazyjnych.

I wreszcie temat numeru: ryba też człowiek! Tak! Podpisujemy się pod tym nieco prowokacyjnym tytułem, coraz więcej pojmując z tego, jaka jest skala doznań zmysłowych odbieranych przez ryby, jaki jest zakres ich cierpień i wrażliwości. 

Kochani! Szanujmy siebie i swoich bliskich. Szanujmy wszystkie stworzenia duże i małe.

W imieniu całego Zespołu mA życzę Wam sympatii i empatii oraz pełnych ludzkiego i nieziemskiego ciepła świąt Bożego Narodzenia.

Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

 

Spis treści

 

ARTYKUŁY

 

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Rekordowe rozmnożenie płaszczek
Z Kacprem Stępniem z Oceanarium Międzyzdroje rozmawia Paweł Czapczyk

 

RYBY – AZJA
Hubert Zientek
Gurami czekoladowy i gurami samuraj – chów i rozmnażanie w akwarium

 

AQUASCAPING
Paweł Mielniczek – aranżacje

 

CHEMIA WODY
Co potrafi fotometr
Z Piotrem Mikułą, właścicielem firmy Zoolek, rozmawia Paweł Czapczyk

 

PODSTAWY AKWARYSTYKI
Jakość wody w akwarium: wybieramy filtr zewnętrzny

 

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Rafał Knop, Alek Halczuk
Łęgi Odrzańskie – od pomysłu do realizacji

 

POZNAJMY SIĘ
Paulina Toboła, Piotr Roj
Dom pełen akwariów

 

ROZMOWY MA
Z Markiem Pastuszkiem, kierownikiem Terrarium w Zoo Wrocław, rozmawia Paweł Czapczyk

 

TERRARYSTYKA – ROŚLINY
Kenny van Keymeulen
Ministorczyki w terrarium wilgotnym

 

AKWARYSTYKA I EKOLOGIA
Marcin Graczyk
Cicha inwazja (część 2)

 

AKWARYSTYKA MORSKA
Michalina Pączkowska
Ryba też człowiek

 

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
Poema del Mar

 

STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Produkty – nowości na rynku

 

 

Magazyn możesz kupić TUTAJ

Comments are closed.