Magazyn Akwarium nr 3/2020 (181)
Drodzy Czytelnicy!
ochani Czytelnicy,
to, co nas obecnie dotyka, nie jest w gruncie rzeczy niczym nowym. Już w Biblii możemy przeczytać o plagach egipskich i o tym, że przemija postać świata.
Mam nadzieję, że – mimo rozpanoszenia się na Ziemi choroby Covid-19 – nasze umysły i serca pozostają czujne i gorące. Że nawet więcej: z impasu związanego z pandemią wyjdziemy i mądrzejsi, i bardziej otwarci na świat i potrzeby innych. Również na potrzeby istot mniejszych, których los bezpośrednio zależy od nas – czyli roślin i zwierząt (także tych akwariowych).
Specjalnie dla Was, bardziej niż dotąd „zadomowionych” i skorych do spędzania czasu na lekturze, przygotowaliśmy serię darmowych e-booków pod symptomatycznym tytułem „Zarażeni pasją”. Ukazały się już „Podróże akwarystyczne” i „Akwarium w obiektywie”. Kilka dni temu wydaliśmy e-książkę „Mistrzowie i pasjonaci. Rozmowy mA”, w której krajowego i światowego formatu akwaryści wtajemniczają nas w różne dziedziny pięknego hobby. E-booki stanowią rozszerzenie naszej działalności, flagowym projektem pozostaje oczywiście Magazyn Akwarium.
W bieżącym numerze mówimy o tym, jak wykorzystać darowany czas (praca zdalna), by z sukcesem rozmnażać różne gatunki ryb (Hubert Zientek), roztrząsamy wciąż aktualną kwestię roślin w akwarium typu Malawi i Tanganika (Michał Korolczuk), przybliżamy akwarystykę biotopową i środowiskową (Rafał Knop, Iwona Pierzchała) oraz akwarystykę dekoracyjną (Adam Golik), zaglądamy za kulisy pasji (Elżbieta Charyło), piszemy o stresie ryb (Sylwia Bielak-Bielecka) i o domowej hodowli artemii (Jacek Ambrożkiewicz), zwracamy uwagę na gatunki inwazyjne w naszych wodach (Marcin Graczyk), a wreszcie pokazujemy, jak wybudować wybieg dla żółwi na świeżym powietrzu (Izabela Płonka) i na koniec wirtualnie oprowadzamy po ogrodzie japońskim (Paweł Czapczyk). To oczywiście nie wszystko, co kryje w sobie 181 numer mA, ale aby się o tym przekonać – koniecznie zajrzyjcie do środka.
Życzę Wam zdrowia i pogody ducha na każdy dzień
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny
Spis treści
ARTYKUŁY
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Akwarysta na domowej kwarantannie – o hodowli świecika żółtego, prystelki barwnej i proporczykowca Amieta
AQUASCAPING
Adam Golik
Fachowcy od aquascapingu
PORADY
Michał Korolczuk
Sadzić czy nie sadzić? Rola roślinności w biotopowych akwariach Malawi i Tanganika
Sylwia Bielak-Bielecka
Stres u naszych ryb
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Rafał Knop
Projekt „Mała Afryka”
POZNAJMY SIĘ
Elżbieta Charyło
Akwarystyka – moja pasja
Iwona Pierzchała
Mieczyki zielone w akwarium środowiskowym
ŻYWIENIE RYB
Jacek Ambrożkiewicz
Mój sposób na artemię
RYBY – AZJA
Marcin Graczyk
Wybuch populacyjny czebaczka amurskiego (Pseudorasbora parva)
OCZKO WODNE
Paweł Czapczyk
Piękno i tajemnica, czyli Ogród Japoński we Wrocławiu
TERRARYSTYKA – GADY
Izabela Płonka
Żółwie lądowe – w terrarium czy na wybiegu zewnętrznym?
STAŁE RUBRYKI
Produkty na rynku
Magazyn możesz kupić TUTAJ