Magazyn Akwarium 148

Magazyn Akwarium nr 4/2015 (148)

 

Spis treści:

Stałe rubryki: Aktualności, W obiektywie Kocana, Ciekawostki, Encyklopedia MA, Ambitny sklep, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi

 

Adam Biernacki: Prawie Rio Negro i prawie „Wild Discus”
Otrzymujemy od Państwa liczne prośby o prezentację zbiorników biotopowych. Zapraszamy zatem do zapoznania się z materiałem ilustrującym najprawdziwsze akwarium biotopowe dla dyskowców, mające imitować wody Rio Negro. Na tej podstawie można się przekonać, że zbiornik taki nie tylko świetnie odpowiada potrzebom tych pięknych ryb, ale stanowi jednocześnie niebanalną ozdobę mieszkania…

Maciej Kostecki: Rośliny w akrylu, cz. 1
Wielu z nas marzy o posiadaniu naprawdę dużego zbiornika. Wszystkim miłośnikom akwarystyki w rozmiarze XXL polecamy pierwszą część tryptyku o budowie, aranżacji i pielęgnacji akwarium roślinnego o pojemności – bagatela – 4000 l. Co więcej, do jego konstrukcji użyto nie tradycyjnego szkła, ale polimetakrylanu metylu, zwanego popularnie akrylem.

Marcin Szuchnik: Trochę o motorach, owadach i rybach… Moja „mała Azja” – Akysis vespa, czyli osa w akwarium
Wody Azji stanowią dom dla wielu oryginalnych i mało znanych akwarystom ryb. Zapraszamy na spotkanie z jednym z takich właśnie stworzeń. To maleńki sumik Akysis vespa, z wielu względów zwany po prostu „osą”…

Piotr Barański, Marcin Szuchnik:Królowa wężogłowów – szlachetne urodzenie zobowiązuje. Channa barca, niepowtarzalna piękność z Azji
Do tej ryby wzdychają tęsknie coraz liczniejsze rzesze miłośników wężogłowów. Nie bez racji jest ona uznawana za najpiękniejszego przedstawiciela swojej rodziny. Wyobraźnię pasjonatów rozpala również fakt, że jeszcze nikomu nie udało się rozmnożyć jej w akwarium. Zapał studzi tylko zawrotnie wysoka cena, jaką trzeba za nią zapłacić. Oto Channa barca – bajecznie kolorowy wężogłów, wokół którego narosło wiele akwarystycznych plotek i mitów…

Stefan KisielowskiNowe karmy z ula dla hodowców zwierząt w akwariach i terrariach
W ciągu ponad półtora wieku rozwoju nowoczesnej akwarystyki w żywieniu ryb stosowano najrozmaitsze pokarmy. Okazuje się jednak, że wciąż odkrywane są nowe, alternatywne źródła ich pochodzenia. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą propozycją, której autorzy w poszukiwaniu wartościowej karmy dla ryb zajrzeli do… pszczelego ula.

Joanna i Paweł Zarzyńscy: Trochę inne kiryski
Nie pstre, nie spiżowe, ale żółte w czarne paski. Przedstawiamy trzy oryginalne gatunki kirysków i – przy okazji – przypominamy o warunkach, jakie należy zapewnić w akwarium tym towarzyskim, dekoracyjnym i niebywale interesującym sumikom.

Julia SarnowskaAmanie – elegantki z Afryki
Rośliny te wyróżniają się wśród innych gatunków o elongacyjnym wzroście pędów pysznymi kolorami oraz zmiennością wyglądu. Szczególne jest również ich pochodzenie, w środowisku naturalnym rosną bowiem wzdłuż brzegów rzek „Czarnego Lądu”. Przed Państwem przedstawicielki rodzaju Ammania – rośliny, które mogą stanowić unikalną ozdobę nawet najbardziej wysmakowanego akwarium dekoracyjnego.
 
Mariusz KrólPterapogon kauderni – jak „malawijski pyszczak”

Jubilerek, gwiazdka żaglówka – stworzenie to ma wiele potocznych nazw. Wśród innych morskich ryb wyróżnia się jednak oryginalnym zwyczajem rozrodczym – niczym rasowy „pyszczak” z Malawi inkubuje ikrę i larwy we wnętrzu własnego pyska. Jak rozmnożyć Pterapogon kauderni w akwarium? Zapraszamy do lektury artykułu opartego na osobistych doświadczeniach jego Autora.


Dawid Kupiec: Akwarium – moja pasja

Akwarystyka jest dobra na wszystko. To nie pusty slogan, ale szczera prawda. Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowym felietonem, którego kanwę napisało samo życie… Ukazuje on rolę akwarystyki i wpływ tego hobby na budowanie wokół siebie nowego, lepszego świata.

 

 

Szanowni Czytelnicy,

bieżący numer muszę, niestety, zacząć od przeprosin i tłumaczeń. Chodzi oczywiście o termin jego wydania. Sytuacja ta jest dla mnie o tyle niekomfortowa i krępująca, iż winę za opóźnienie ponosi w dużej mierze drukarnia, w której dotąd drukowaliśmy nasz Magazyn i… tak naprawdę Redakcja miała na to bardzo niewielki wpływ. Jako osoba, która co prawda spędziła pierwsze 13 lat swego życia w „jedynym słusznym” ustroju, ale której okres zarówno edukacji, jak i całej kariery zawodowej przypadł już w epoce gospodarki wolnorynkowej, naiwnie myślałem, że w dzisiejszych czasach, jeśli tylko ma się pieniądze (w tym przypadku na druk), to z niczym nie powinno być problemu. Okazało się jednak inaczej. No cóż, mamy „rok podwójnie wyborczy” i drukarnie jak widać na brak pracy nie narzekają…

To tyle tłumaczeń – bardzo serdecznie przepraszam Państwa za zaistniałą sytuację. A wygląda ona tak, że w obecnych okolicznościach do wakacji raczej nic nie uda nam się zmienić. Zarówno numer majowy, jak i czerwcowy dotrą do Państwa z opóźnieniem, na przełomie odpowiednio maja i czerwca oraz czerwca i lipca. Ale już łączony numer wakacyjny będzie „na czas” bo na przełomie lipca i sierpnia. Dołożymy natomiast wszelkich starań, aby kolejny, wrześniowy numer trafił do rąk Czytelników pod koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września. Następne wydania również powinny docierać do Państwa z podobnym wyprzedzeniem. I zrobimy wszystko, żeby już tak zostało.

Mam nadzieję, że treść bieżącego numeru choć trochę zrekompensuje Państwu długi czas oczekiwania na jego dostarczenie. Przede wszystkim proszę spojrzeć na okładkę. Ten imponujący stwór to Channa barca – jeden z najrzadszych gatunków wężogłowów, stanowiący obiekt westchnień miłośników tych ryb na całym świecie. Ryby tej prawdopodobnie nie było jeszcze w Polsce, ale być może niedługo się to zmieni. Jej fotografie otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego hodowcy z Singapuru. Więcej o tym bajecznie kolorowym „potworze” można poczytać w artykule napisanym przez dwójkę miłośników wężogłowów: Panów Marcina Szuchnika i Piotra Barańskiego. Poza tym polecam obszerny fotoreportaż Pana Adama Biernackiego o pielęgnacji i rozmnożeniu dyskowców w akwarium biotopowym oraz pierwszą część fotorelacji Pana Macieja Kosteckiego z zakładania naprawdę dużego akwarium roślinnego, a także nowy dział – Ambitny sklep. To tylko część spośród tego, co dla Państwa tym razem przygotowaliśmy.

Zapraszam do lektury
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny MA

Magazyn możesz kupić TUTAJ

 

 

Dodaj komentarz