Magazyn Akwarium nr 3/2021 (187)
Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy w wasze ręce majowo-czerwcowy Magazyn Akwarium z nadzieją, że artykuły i treści w nim pomieszczone przypadną Wam do gustu.
Materiał okładkowy to przepełniony troską o naszą planetę tekst Michaliny Pączkowskiej Plastik w oceanie. Autorka, biolog morski z Akwarium Gdyńskiego, idzie nawet dalej i – w ramach Akademii Magazynu Akwarium Junior, która wciąż przecież czeka na swoją popandemiczną reaktywację – instruuje krok po kroku, jak w ramach zabawy z dzieckiem, edukacji przyrodniczej czy zielonej szkoły zrobić sobie foliową meduzę w butelce.
Z kolei Krzysztof Pająk opisuje w ekologicznym duchu ichtiofaunę jeziora Titicaca, a raczej to, co z niej do dziś zostało…
Trzy artykuły w bieżącym wydaniu zostały w całości poświęcone konkretnym rybom – najpierw Krzysztof Kelman, jedna z najważniejszych postaci polskiej i europejskiej akwarystyki, opisuje chów czworooka w akwarium, potem Wojciech Sierakowski zdradza sekret trzymania w domu Dimidiochromis compressiceps, pięknego drapieżnego pyszczaka z Malawi, a Hubert Zientek namawia nas do chowu bazalcika kostarykańskiego.
Akwarystykę biotopową reprezentują dwa materiały: Karol Waszczuk rozmawia z Alejandro Rios Martinem, znanym szerokiej publiczności akwarystą z Hiszpanii, o projekcie Dzikie Orinoko, podczas gdy Alexey Malyshev przedstawia zimnowodne ryby drapieżne z rzeki Wałdajki. Takie gatunki jak okoń, jazgarz, szczupak, miętus czy lipień bywają hodowane w domowych akwariach – autor nie tylko opisuje ich behawior, ale zdradza, jakie akwarium biotopowe dla nich założyć.
Nic dziwnego, że Magazyn Akwarium został zaproszony do współpracy na niwie międzynarodowej, stając się partnerem oraz patronem medialnym jakże prestiżowego wydarzenia – Biotope Aquarium Contest 2021!
Pokaz aquascapingu dają, tym razem wspólnie, Adam Golik i Marcin Zając, ukazując, jak w zbiorniku o wymiarach 60x30x36 cm wyczarować efektowne akwarium naturalne.
Co jeszcze znajdziecie w 187 mA? Artykuł Marcina Graczyka o rybach hołubiących swe potomstwo, przydatny materiał o utrzymaniu odpowiedniej jakości wody w przydomowym stawku i recenzję najnowszej książki o rybach żyworodnych.
Jest zatem co czytać i co oglądać. Dlatego jak zawsze, gorąco i serdecznie zachęcam Was do lektury!
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny
Spis treści
ARTYKUŁY
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Krzysztof Kelman
Czworook – Anableps anableps
AQUASCAPING
Mistrzowski projekt
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Wojciech Sierakowski
Dimidiochromis compressiceps – „ryba nóż”, czyli piękny drapieżny pyszczak z jeziora Malawi
OCZKO WODNE
Pielęgnacja oczka wodnego – jakość wody
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Dzikie Orinoko
Z Alejandro Rios Martinem rozmawia Karol Waszczuk
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Bazalcik Kostarykański (Hypsophrys nematopus) – amerykański „trofeus” dla ubogich?
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Alexey Malyshev
Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja) – część. 2
ROZMNAŻANIE RYB
Marcin Graczyk
Strategie rozrodcze ryb: ryby hołubiące potomstwo
AKWARYSTYKA I EKOLOGIA
Michalina Pączkowska
Plastik w oceanie
AKADEMIA MAGAZYNU AKWARIUM JUNIOR
Michalina Pączkowska
Meduza w butelce
PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Krzysztof Pająk
Jezioro Titicaca
STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Recenzja
Produkty – nowości na rynku
Magazyn możesz kupić TUTAJ