Magazyn Akwarium 175

 

Magazyn Akwarium nr 3/2019 (175)

 

Drodzy Czytelnicy!

To było wielkie i ważne wydarzenie: Akademia Magazynu Akwarium zaskoczyła „bogactwem bioróżnorodności” i kompleksową ofertą edukacyjną, a nade wszystko przygotowaniem całej strefy na Animals’ Days 2019 na najwyższym poziomie – tak przynajmniej orzekli świadkowie i uczestnicy. Było to możliwe dzięki sponsorom i rzeszom akwarystów z całego kraju – dziękujemy Wam gorąco za wsparcie! „Czy było warto?” – pytali potem retorycznie przyjaciele z Wawarium.pl, po czym odpowiadali: „Tak, tak, tak i jeszcze tysiąc razy tak!!! Fantastyczna impreza i przesympatyczne towarzystwo z całego kraju, pełne akwarystycznej pasji i energii. Mamy szczerą nadzieję, że kolejne edycje również przebiegną w tak wyśmienitej atmosferze”. My też żywimy taką nadzieję!
 
Teraz przed nami kilka imprez akwarystycznych (możecie o nich przeczytać na łamach mA), zaś przede wszystkim finał Polish Biotope Contest 2019, który odbędzie się na targach Pet Fair w Łodzi. Niezmiernie nam miło, że konkurs zdobył już sobie znaczny rozgłos i renomę, bo to przecież dopiero pierwsza jego edycja…
 
A co znajdziecie w bieżącym wydaniu mA?
Przede wszystkim znakomity artykuł Piotra Korzeniowskiego o pielęgnicach z Madagaskaru. Te endemiczne ryby, pochodzące z arcyciekawej afrykańskiej wyspy, wciąż nie cieszą się w Polsce takim zainteresowaniem, na jakie zasługują. Liczę jednak na to, że po lekturze tekstu sytuacja się zmieni i liczba admiratorów tych ryb u nas wzrośnie. Hubert Zientek zaprasza do stanięcia oko w oko i zmierzenia swych sił hodowlanych z ukleją nagą, natomiast Aleksandra Kwaśniak-Płacheta uczy, jak żywić ryby w oczku wodnym. Albert Sobczak omawia podstawy opieki nad przydomowym stawem, a Grzegorz Grzegorowski zdradza tajniki swych przepięknych aranżacji, pokazując je „na sucho” i „na mokro”. Z kolei Mirosław Karpiński instruuje, jak odpowiednio zajmować się krabami tęczowymi, podczas gdy Bartłomiej Stańczyk namawia do stosowania filtra RODi. Zapytam wprost: czy przestrzegacie reguł kwarantanny i aklimatyzacji w przypadku nowo pozyskanych ryb? Nie? To sięgnijcie po artykuł Tomasza Jabłońskiego, a przekonacie się, że naprawdę warto. Agnieszka Sowa pisze o bakteriach i dojrzewaniu zbiornika, podczas gdy Paweł Walenciak – w dziale Terrarystyka – udziela bezcennych wskazówek wszystkim tym, którzy myślą o hodowli fascynujących jaszczurek – biczogonów. I na koniec Kamil Hazy w felietonie nieco przewrotnie charakteryzuje stan umysłów polskich akwarystów, a tekst ten znakomicie ilustruje Monika Żurek.
 
Prawda, że każda i każdy z Was znajdzie w tym numerze coś dla siebie?
 
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

 

 

Spis treści

AQUASCAPING


Grzegorz Grzegorowski


Dwa projekty akwarystyczne

RYBY – AFRYKA


Piotr Jan Korzeniowski


Endemiczne pielęgnice z Madagaskaru w Polsce

AKWARYSTYKA | PORADY


Tomasz Jabłoński


Kwarantanna i aklimatyzacja ryb

RYBY – AZJA


Hubert Zientek


Ukleja naga (Sawbwa resplendens) – rzadki karpiowaty rodem z Mjanmy

AKWARYSTYKA MORSKA


Bartłomiej Stańczyk


Stosowanie filtra RODi

KRABY


Mirosław Karpiński


Krab tęczowy (Cardisoma armatum) – kolejny przedstawiciel w mojej hodowli

OCZKO WODNE


Albert Sobczak


ABC profesjonalnego oczka wodnegoAleksandra Kwaśniak-Płacheta
Żywienie ryb w oczkach wodnych

CHEMIA WODY


Agnieszka Sowa


Niecierpliwy akwarysta, czyli doświadczenie z bakteriami w tle

TERRARYSTYKA | GADY


Paweł Walenciak


Biczogony – jaszczurki z pustyni

FELIETON


Kamil Hazy


Śmigus-dyngus, czyli o obecnym stanie akwarystyki w Polsce

STAŁE RUBRYKI

Aktualności


Encyklopedia akwarystyczna


Produkty na rynku

 

Magazyn możesz kupić TUTAJ

 

Dodaj komentarz