Magazyn Akwarium nr 1/2019 (173)
Drodzy Czytelnicy!
wraz z nastaniem roku 2019 życzymy Wam wielu akwarystycznych sukcesów, a ze swej strony mamy dla Was same dobre nowiny.
Po pierwsze, cena pojedynczego egzemplarza Magazynu Akwarium właśnie spadła do 19,80 PLN. Stało się to możliwe dzięki wsparciu i zaufaniu naszych biznesowych Partnerów. Dziękujemy! I wierzymy, że obniżenie ceny wpłynie na jeszcze większą poczytność mA, który dociera obecnie do coraz szerszych kręgów odbiorców – i to nawet tych niezwiązanych ściśle z akwarystyką.
Po drugie, poprzez różne akcje na Facebooku i stronie magazynakwarium.pl, a zwłaszcza dzięki każdorazowemu udostępnianiu bieżącego wydania online, nasz dwumiesięcznik jest przeglądany przez tych, którzy o jego istnieniu dotąd nie wiedzieli i atutów jego dotychczas nie znali.
Po trzecie, planujemy rozmaite akcje w „terenie”.
Nasz flagowy projekt, czyli Akademia Magazynu Akwarium, będzie miał w 2019 roku dwie edycje. Pierwsza – której towarzyszyć będzie hasło „Akwarystyka XXI wieku” – odbędzie się na Animals Days w Nadarzynie. Druga zaś na targach Pet Fair w Łodzi, gdzie dodatkowo, wspólnie z Biotope Team Poland, zorganizujemy finał pierwszego w Polsce profesjonalnego konkursu aranżacji akwariów biotopowych. Dodam, że już pod koniec 2018 roku uruchomiliśmy, wespół z Akwariuszami, nowy projekt: Akademię Magazynu Akwarium – Junior. Cieszymy się, że spotkał się on z tak dużym odzewem i pozytywnym przyjęciem młodzieży.
A co znajdziecie w bieżącym wydaniu mA? Przede wszystkim rozmowę, której bohaterem jest Stephen Elliott – niekwestionowany autorytet nie tylko wśród znawców i hodowców gupików. Polecamy też Waszej uwadze artykuły napisane przez Krzysztofa Haję (o Teleogramma depressa) i dra Huberta Zientka (o Guianacara stergiosi). O pasjonującej aquascapingowej przygodzie opowiada tym razem Michał Jaskowiak, zaś sensacyjne doniesienie Natalii Kasowskiej o krabie z Atlantyku sąsiaduje z godnym najwyższej aprobaty pomysłem Adama Golika na krajowe akwarium zimnowodne. Szereg praktycznych porad tyczących karmienia ryb morskich znajdziecie w tekście Sławomira Drobnika i Marka Cebuli, natomiast wnikliwy artykuł dr Aleksandry Kwaśniak-Płachety o roli probiotyków w żywieniu ryb stanowi klasę samą dla siebie. Poglądowy i wyczerpujący materiał dra Kamila Szewerdy może z kolei okazać się symbolem akwarystyki naszych czasów. Na koniec Paweł Paśnicki w przewrotny i felietonowy, a zarazem pełen pasji sposób głosi pochwałę akwarystyki – naszego hobby, czyli tego wycinka świata, za który przecież wspólnie odpowiadamy.
Spis treści
ARTYKUŁY
POZNAJMY SIĘ
Wawarium.pl – to już rok!
RYBY – AFRYKA
Krzysztof Haja
Teleogramma depressa – niezwykła pielęgnica z rzeki Kongo
AQUASCAPING
Michał Jaskowiak
W aquascapingu najważniejsi są ludzie i miejsca
ROZMOWY MA
Atrakcyjność gupików uzależnia
Ze Stephenem Elliottem rozmawia Paweł Czapczyk
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Guianacara stergiosi – płochliwy i łagodny ziemiojad
AKWARYSTYKA MORSKA
Sławomir Drobnik, Marek Cebula
Karmienie ryb morskich. Wstęp do zagadnienia
ŻYWIENIE RYB
Aleksandra Kwaśniak-Płacheta
Probiotyki w pokarmach dla ryb
AKWARYSTYKA ZIMNOMORSKA
Adam Golik
Projekt „Białka Tatrzańska”
KRABY
Natalia Kasowska
Krab z Atlantyku w jeziorze Dąbie
FELIETON
Paweł Paśnicki
Co w szkło?
TECHNIKA AKWARYSTYCZNA
Kamil Szewerda
Zaczarowany ołówek w rękach akwarysty – druk 3d
STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Produkty na rynku
Zapowiedzi
Magazyn możesz kupić TUTAJ