„Atlas ryb akwariowych” Maja Prusińska

 

"Atlas ryb akwariowych" Maja Prusińska 
Wydawnictwo SBM
Warszawa, 2016
192 strony

 

Czy w Polsce wydaje się jeszcze książki akwarystyczne? Rzadko, ale na szczęście tak. Kilka miesięcy temu na półkach księgarskich pojawiła się kolejna propozycja dla akwarystów znad Wisły: Atlas ryb akwariowych autorstwa dr Maji Prusińskiej. Fakt, że książkę napisał pracownik naukowy Zakładu Ichtiologii Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie jest obietnicą merytorycznej jakości tekstu.

Nie jest to jednak, wbrew tytułowi, klasyczny atlas zawierający jedynie zbiór gatunków ryb. Książka podzielona jest na dwie główne części – typowy przegląd gatunków ryb poprzedzony został ogólnym wprowadzeniem do akwarystyki. Na około trzydziestu stronach autorka omówiła takie zagadnienia jak podział akwariów ze względu na rodzaj obsady i urządzenia zbiornika, zasady ustawiania go w mieszkaniu, parametry chemiczne wody, rodzaje podłoża, dekoracje i oświetlenie. Przedstawiono różne typy filtrów i wkładów filtrujących, zasady profilaktyki chorób oraz sposoby usuwania glonów. Opisano główne grupy roślin akwariowych (rozetowe, długołodygowe, bulwiaste, z kłączami, epifity, mchy, tzw. trawnikowe), sposób prawidłowego ich doboru i sadzenia. Nie zabrakło również, typowego w większości podręczników akwarystycznych, opisu anatomicznego i morfologicznego ryb. Pierwszy dział zamyka słowniczek pojęć związanych z akwarystyką.

Główna część książki to przegląd gatunków, który zawiera opisy 150 ryb. Pośród gatunków popularnych wśród akwarystów, znalazły się również te mniej znane i rzadziej spotykane w akwariach: Danio Chopry (Danio choprae), Wachlarek czarnopłetwy (Austrolebias nigripinnis), czy Modrook Gertrudy (Pseudomugil gertrudae).

Charakterystyka każdego gatunku zawiera nazwę polską i łacińską, usytuowanie w systematyce, zasięg występowania, zajmowane siedlisko, preferowany pokarm oraz warunki fizyko-chemiczne wody, sposób aranżacji i wyposażenia zbiornika a także informacje na temat rozrodu. Opis uzupełnia dobrej jakości zdjęcie (lub kilka zdjęć) obrazujące typowego przedstawiciela danego gatunku. Na końcu książki znajdują się indeksy nazw polskich i łacińskich oraz bardzo obszerny wykaz literatury.

Książka wydana jest bardzo solidnie, twarda oprawa i dobry gatunkowo papier z kolorowymi zdjęciami sprawiają dobre wrażenie.

Podsumowując: książka warta tego, by znaleźć dla niej miejsce w akwarystycznej biblioteczce. Choć w dobie internetu nietrudno odszukać informacje na temat interesujących gatunków ryb, to jednak atlas drukowany nadal stanowi wartość samą w sobie i z pewnością będzie przydatny podczas hodowli i pielęgnacji ryb akwariowych.

Jarosław Kozikowski
Akwariat.pl

Dodaj komentarz